Nosework

Nosework

Nosework by se dal volně přeložit asi jako "práce nosem" .  Jedná se o úplně nový psí sport, který vychází z nejpřirozenější  schopnosti  všech psů - čichu. Hledání specifických pachů (skořice, pomerančová kůra, hřebíček, kávová zrna atd.) v různých situacích a v různém terénu – urban, neboli lidské prostředí, nature – přírodní terény jako třeba lesy a louky, water – vodní prostředí a discrimination – vyhledávání v různých řadách. Hodnocení pouze našel-nenašel, vše tedy záleží jen na vzájemné spolupráci týmu pes-člověk.

Čichem se psi řídí odpradávna, je to pro ně nejdůležitější smysl a mají  ho  po tisíciletém přírodním výběru vybroušený do nejvyšší dokonalosti. Čichem se orientují už dva dny stará hluchá a slepá štěňata, když hledají struk s mlékem feny- matky.

Člověk psy dnes využívá při vyhledávání  různých specifických pachů, kdy psi  v různých prostředích a za nejrůznějších situací neomylně odhalí pach drog, výbušnin či akcelerantů požáru, psí nos je pomůcka kriminalistů, když pomocí metody pachové identifikace ztotožňují pach člověka odebraný na místě činu z pachového vzorku odebraného  podezřelé osobě. Pes -záchranář  je nepostradatelnou  složkou při pátracích akcích po pohřešovaných osobách v terénu, v rozvalinách domů či pod sněhem.

Více zde: http://www.noseworkcz.net/nosework/

Nosework (v překladu práce nosem) je nový kynologický sport. Jedná se o vyhledávání vzorků specifického pachu. V České republice se při noseworku jako vzorky využívají skořice a pomerančová kůra. V USA
se pracuje s eterickými oleji. Tento sport imituje nasazení psů v praxi, kde se jako vzorky používají např. cadaver (psi záchranářští), drogy, slonovina (psi celníků), akceleranty (hasiči), trus zvířat (tzv. eco-dogs, kteří pomáhají při sčítání různých živočšných druhů a ochraně přírody) a jsou např. i psi pro diabetiky, kteří umí na základě svého nosu poznat výkyvy glukózy v krvi. Jak vidíte, spektrum vzorků, které můžete naučit (svého) psa
vyhledávat, je opravdu rozmanité. V podstatě všechno, co nás obklopuje, má svůj specifický pach. A ten je pes
schopný rozpoznat mezi pachy jinými. Nicméně přesto je pár věcí, které se v noseworku jako vzorky nepoužívají a naopak slouží jako tzv. rušivky. Jedná se o jídlo (pamlsky), předměty s lidským pachem (jako hledají např. psi na stopě) a předměty oslintané od psů (především se jedná o hračky).

www.kristynadostalkova.cz

 

TOPlist