Standard plemene

Mudi

Povaha plemene

Pes tohoto plemene je živý, dovádivý a úžasně sebevědomý. Miluje svého pána a všechny ostatní členy své ať už psí nebo lidské smečky. Někdy je sice trochu rezervovaný, ale vždy milý a pozorný. V některých případech může být trochu cholerický. Mudi je vždy pohotový a ochotný k práci či zábavě. Baví ho psí sporty - agility nebo dog dancing.

Zcela určitě vám bude milým a aktivním společníkem na vycházkách, i při sportech. V případě, že potřebujete pracovitého pomocníka ke stádu, je mudi výbornou volbou. Díky své velikosti je velmi rychlý a hbitý. Velmi dobře umí číst řeč těla svého pána. Psi plemene MUDI jsou inteligentní a lze je velmi snadno vycvičit. Mají silný hlídací instinkt.

Díky své relativně krátké srsti a výborné přizpůsobivosti je možné ho mít v bytě.

 

Popis a mudiho

Na plemeni mudi je pravděpodobně nejhezčí jeho hlava. Mudi má tmavé mandlové oči a rozumný pohled. Působí ostražitě a inteligentně. Je to veselé zvíře bez náznaku bázlivosti či agresivity. Srst je hladká, bohatě vlnitá až kudrnatá, vždy lesklá, dlouhá 3 - 7 cm. U psů může být i slabě vyvinutá hříva.

 

Možné barevné varianty srsti jsou plavá, černá, blue-merle (modře mramorovaná tzn. černé tečky, pruhy či skvrnky), popelavá, hnědá (i s bílými znaky) a bílá.

 

Tělo má dokonalou rovnováhu s plynulým a rytmickým pohybem, jeho délka je přibližně stejná jako výška v kohoutku. Vzácně se rodí psi bez ocasu nebo s pahýlovitým ocasem, což není považováno za vadu. Ocas je bohatě osrstěný. Končetiny jsou dobře osvalené. Charakteristický pohyb pro MUDI je elegantní, cupitající.

 

Klasifikace FCI

Podle FCI - Mezinárodní kynologické federace patří MUDI do skupiny I. - Ovčáčtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů), sekce 1 - ovčáčtí psi bez pracovní zkoušky. Kohoutková výška psů je 41 - 47 cm (Ideální výška 43 - 45 cm). Feny mají v kohoutku 38 - 44 cm (Ideální výška 40 - 42 cm). Hmotnost psů je od 11 do 13 kg a fen od 8 do 11 kg.

 

Základní péče o psa

Vzhledem k tomu, že jde o psa pasteveckého, zvyklého být celé dny venku, stačí psu běžná péče.  Mudi je otužilé odolné plemeno.

 

Historie plemene mudi

MUDI byl původně honácký pes, honil nejen ovce a skot, ale také prasata. V roce 1920 jej na maďarských pastvinách objevil Dr. Fényes Dezsö, ředitel národopisného muzea a zakladatel chovu MUDI. Zaujatý byl především bezpodmínečnou poslušností tohoto plemene. Po 15-ti letech soustavné práce byl ustanoven první standard plemene (1936).

TOPlist