BARF

BARF

3. 2. 2012  Tak je to rok, co jsme začali BARFovat.

Ennie, měla od štěněte s jídlem hodně zvláštní vztah. Nikdy moc žrát nechtěla. Zkoušela jsem všechny možné granule kvalitní i méně kvalitní, prostě cokoliv co by žrala. Vždy jsem na zkoušku koupila kilo nějakých granulí a nabídla je Ennie, ty nové většinou sežrala hned a všechny, ale jen jsem jich koupila větší množství, přestala je žrát. Nejdýl byla asi na K9. Krmila jsem ji 2x denně, ráno než jsem šla do práce a ona zůstávala doma, nebo když šla se mnou, tak až v práci a pak večer. Bylo to pořád stejné, některý den nežrala vůbec a jindy sežrala tak 1/3, max. 1/2 doporučené denní dávky. Nebyla hubená ani jinak na ní nebylo vidět, že by měla málo žrádla, ale mě to netěšilo. Pokud jsem jí dávku granulí dávala za odměnu při tréninku triků, tak sežrala vše. Jediné co jí vždy chutnalo, byla jakákoliv zelenina a ovoce. Takhle jsme bojovaly 2 roky a pět měsíců. Kolem listopadu 2010 jsem se poprvé doslechla o krmení BARFem. Holky na cvičáku si o tom občas povídaly, ale já vůbec nevěděla o co jde. Tak jsem začala pátrat po Internetu a hledala informace. Našla jsem samozřejmě stránky http://www.manwe.eu/, kde je spousta informaci a pak další od různých majitelů psů, co už mají nějaké zkušenosti. Na příklad:

http://anden-rr.webnode.cz/barf/

http://www.pudltrpaslik.estranky.cz/clanky/barf---syrova-strava-i-pro-pudliky.html

http://www.mazlicci.cz/clanky/psi/vyziva

Koupila jsem si i knížky, takže jsem měla do začátku spoustu teoretických informací a byla odhodlaná do toho jít. Zrovna v tu dobu si holky objednávaly maso z Vetamixu, tak jsem se k nim se svou troškou přidala a pak už nic nebránilo tomu do toho jít.

Maso dorazilo, přikoupila jsem zeleninu a nadělala balíčky na 60 dní a doufala, že tentokrát to bude ono. Začátky byly né moc přesvědčivé, ale byla jsem tentokrát rozhodnuta vyhrát.

Svou první denní dávku sežrala Ennie na 2x a docela v pohodě. První týden byl zhruba stejný, 1/2 dávky dopoledne a zbytek večer. Jednou se stalo, že to nechtěla, tak nežrala. Po 14 dnech to vypadalo, že vše bude fungovat, Ennie vždy všechno sežrala. Sice jsem jí dávala jen mleté maso a když jsem jí začala přidávat kuřecí krky, tak jsem je musela naporcovat až na čtyři kusy a vnitřnosti nakrájet na miniaturní kousíčky a zamíchat do masa, ale to byly detaily, které jsem neřešila. Asi po třech týdnech se mi stalo, že jsem jí dala dopoledne porci, že zase sežere 1/2 a zbytek dostane večer, ale ono nic nezbylo. Takže dostala večer trochu zeleniny s tvarohem a kuřecí krk navíc. I další den zblajzla vše naráz, tak jsem jí začala pomalu dávku posunovat na odpoledne a koncem února už žrala vše v jedné dávce večer. Občas se stalo, že některý den žrádlo nechtěla, ale jinak bylo vše super. Postupně jsme přidávaly i kusové maso, lososa, kapra, kuřecí křídla a stehna, ze začátku naporcované na menší kousky a zkoušely jsme.

Zhruba od června se Ennie na žrádlo vyloženě těší, když přijdeme večer domů, běží rovnou do kuchyně, tam si lehne do pelíšku a nehne se odtud, dokud nedostane misku se žrádlem. Postupně jsem jí dávala větší kousky a naučila se je žrát. Ona totiž není moc bojovník, takže když to bylo velké a nevěděla co s tím, tak to prostě nechala. Teď už zvládne celé kuřecí křídlo, nebo nožičku, kuřecí srdíčko jí taky už nekrájím, jen játra, ty v celku zatím nedává. Je to ale radost, když vidím jak jí chutná. Krásně si vyčistila zuby a má spoustu energie a hezkou srst. Rozhodně to stálo za to začít.

Nakupování masa se taky vyřešilo, když byl otevřený obchod v Brně http://www.becres.cz/ , kde prodávají maso od všech dodavatelů: Vetamix, Baron, Sokol Falco i BD-Yummy a tak se tam dá vybrat vše, co nám vyhovuje i v malém množství.

Za ten rok nás to ani nestálo tolik jako granule i cestování jsme vyřešily, takže je všechno super.

Pár ukázek jídel:

   

   

 

TOPlist